S domem na cestách

Mobilní dřevostavbyse těší stále větší oblíbenosti a to nejenom u nás. Díky takovému bydlení se můžete přesunout vlastně kamkoliv do vzdálenosti několika desítek i stovek metrů. Pokud se potřebujte dostat někam dál, pak budete potřebovat tahač s podvalníkem.

Kde to vlastně všechno začalo
Jako první si tento způsob bydlení oblíbili Američani zejména v padesátých a šedesátých letech. Brzy proto začala na okrajích měst vznikat stálá stanoviště s přípojkami. U nás v Evropě se přitom využívají zejména k rekreačním účelům. Milovníky těchto mobilních domů jsou zejména Holanďané a Britové, dále pak obyvatelé přímořských oblastí. Kromě výhledu na moře se můžete těšit z toho, že vaše bydlení nepodléhá ani žádné dani z nemovitostí.

obytný vůz

V posledních letech se těší větší oblibě také u nás, kdy je využíváme především k rekreaci, ale najdou se mezi námi i takoví, kteří v nich bydlí i nastálo. Nepotřebujete sice žádné stavební povolení, ale musíte zajistit ohlášení a povolení pro přípojky vody a elektřiny.

dřevěný karavan

Bydlení na celý rok – ano či ne
Už dávno neplatí, že by šlo o pouhé bláznovství. Dá se tu totiž pohodlně bydlet také v zimě. Dobrá izolace udělá zázraky. Některé domy jsou dokonce nízko energetické. Můžete se tak ihned nastěhovat, protože vám tu poteče voda, půjde elektřina a odpad je tu jako u klasického bydlení. Dokonce si sem můžete nechat zavést i plyn.

Tak trochu puzzle
Nejmenší rozměry odpovídají velikosti letní chatky, přibližně tedy devět krát tři metry. Na výběr na vás čeká ale daleko více variant. Do délky se dá natáhnout až na 15 metrů a v šířce až do 5 metrů. Výška je od 2,4 do 3,7 metrů. Hmotnost se pohybuje v rozmezí dvou až osmi tun.

domy na kolečkách

Přitom si můžete pořídit i více modulové provedení, které vám poskytne dokonalý komfort. Na pohled přitom vypadá velmi klasicky. Má dřevěnou konstrukci, střechu z hliníkových nebo pozinkovaných plechů a nechybí mu ani okapy. Jeho součástí je samozřejmě také manipulační podvozek s jednou až třemi nápravami.
Jeho využití je opravdu velmi široké. Kromě rekreace či bydlení, si můžete zajistit trendy klubovnu nebo tu přebývat dočasně. Vše záleží jen na vašich přáních a preferencích.