Kam na dovolenou?

První zastávkou pro většinu cyklistů, kteří vydávají na poznávací pouť touto zemí, je Amsterdam. Hlavní město, přes které se přehnaly dějiny. A jejichž připomínky jsou k vidění na každém kroku. Což uspokojí především všechny milovníky architektury. Van Goghovo muzeum zase přitáhne ty, kteří mají rádi výtvarné umění. Královský palác, brusírna diamantů, květinové trhy a spousta festivalů, které tu během roku probíhají přitahuje v současné velké množství turistů. A protože je v něm hlavním dopravním prostředkem kolo, budete se tu na tom svém cítit jako doma. Ideální doba k dovolené v Holandsku je, vzhledem k častým dešťovým srážkám, měsíc květen či začátek. Přibližně čtyřicet kilometrů vzdálené je správní centrum provincie – Alkmaar. Město, které v překladu značí alčí jezero a vzniklo jako rybářská osada.

Když do Holandska, tak na kole

Už ve dvanáctém století ale získalo městská práva. A už čtyřista let se v něm konají slavné sýrové trhy. Na které se každý pátek sjíždějí zákazníci ze širokého okolí. A nejen z Holandska. Oblibu si tyto lahůdkové sýry získaly po celém světě. Ceremonie, která je po celý čas provází začíná přesně v deset hodin, údery zvonů na přilehlém Vážním náměstí. Při nichž na tržiště vybíhá dvacet osm nosičů sýrů v bílém oblečení. Otec sýrů v oranžovém klobouku celý průvod koordinuje. Za prohlídku stojí i historické centrum Alkmaaru. Velký kostel se pyšní kostelními varhanami z patnáctého století. Které jsou nejstaršími v celém Nizozemsku.

Kam na dovolenou?

Městečko Naarden leží od Amsterdamu asi dvacet kilometrů a bývá označováno jako jeho vstupní brána. Čeští turisté jsou na tomto místě častými návštěvníky. Protože v místním kostelíku nalezl poslední odpočinek Jan Ámos Komenský. Který je dodnes uctívanou osobností našich dějin. Jeho velkou sochu v nadživotní velkosti, celou z bronzu, vytvořil na jeho památku sochař Vincent Makovský. Muzeum, které bylo vytvořeno v sousedním domě, seznamuje širokou veřejnost, s přispěním nizozemských dobrovolníků, s bohatou sbírkou prací tohoto génia. Od těch nejstarších po nově vydaná.