Jak vlastně ten kousek plastu funguje?

Okem laickým při zběžném pohledu jakékoliv kreditní či jiné karty, potažmo čipu, si můžete myslet, že je celá z plastu a uvnitř není vůbec nic elektronického, avšak jste na omylu.
Vše spočívá na principu využívání malých miniaturních čipů o rozměrech zrnka rýže, které fungují na principu pasivního a aktivního čipu.
Tyto čipy můžeme rozdělit na dva druhy:
·         Pasivní
·         Aktivní
rfid čip
Pasivní RFID čip
Pasivnímu RFID čipu se říká vysílač, tento čip pravidelně vysílá do svého okolí elektromagnetické pulsy a čeká na přiblížení aktivního RFID čipu, pokud se tento čip objeví v jeho blízkosti, elektromagnetický puls ho nabije a odešle odpověď zpět do pasivního čipu.
Aktivní RFID čip
Jak už bylo naznačeno výše, aktivní RFID čip funguje na principu odesílání odpovědi pasivnímu čipu v případě, že se dostane do jeho dosahu a nabije se elektromagnetickým pulsem.
Celková paměť, kterou obsahuje tento miniaturní čip, se pohybuje v rámci bitů (přesněji do 128 bitů), tudíž zabírá takřka žádnou paměť.
Avšak nemusíte se bát, tyto čipy mají dosah v rámci páru centimetrů z jednoho praktického důvodu:
·         V případě placení byste s vysokým dosahem čipu mohli rušit čipy ostatní, a potažmo platili zboží ostatních lidí.
·         Kdyby při vstupu do budovy, v současném vlastnictví více čipů, čtečka měla rozpoznat ten správný čip, měla by velký problém najít ten, který byl k ní určen.
·         Vlivem silného šíření elektromagnetických vln z různých zdrojů (pasivních čipů) by docházelo k vzájemnému narušování a riziku vymazání či poškození paměti různých přístrojů (mobily, ntb, atp.)
 

Různá využití RFID čipů

Jak už jste si mohli domyslet, tyto čipy se dají využívat různými způsoby, díky jejich jednoduchosti se dají napojit na téměř cokoliv, dají se využít například takto:
·         U kreditních karet
·         Ve vstupních čipech
·         K identifikaci osob/zvířat
·         K monitorování produktů (trvanlivost, prodej, pohyb po areálu)
·         Na přesnější určování času (např. u běžců – na začátek a konec trati dáte RFID čtečku, a poté co kolem ní běžec proběhne, přestane stopovat jeho čas)
·          K monitorování příchodů/odchodů
kreditní karty
A tak dále, způsobů jak využít tyto čipy je spousta, hravý člověk s nimi dokáže vytvořit cokoliv.
Doufáme, že jsme Vám vysvětlili základy těchto čipů, v případě že Vás zajímalo, jak fungují.
V případě, že byste se chtěl o nich dozvědět více, můžete zamířit na jakékoliv odborné elektrotechnické stránky či fóra, kde naleznete další způsoby jejich využití.