Jak se bránit únikům vody v domácnosti

Úniky vody v bytě či rodinném domě bychom mohli zařadit do dvou základních kategorií. Ta první se týká unikající vody z viditelného zdroje, ta druhá je skrytá.

Viditelné úniky vody

Obrovskou výhodou viditelných úniků vody je okamžité zachycení zdroje problému a následné sjednávání nápravy. Například, pokud vám praskne hadice od pračky, ihned uzavřete přívod vody a hadici vyměníte za novou. Zejména v kuchyních, koupelnách a na toaletách, kde se vyskytují různé hadice a hadičky, se hodí detektor úniku vody. Je to velmi primitivní čidlo se dvěma kontakty, nebývá drahé a některá čidla je možné propojit na domácí Wi-Fi a využít hlásič na mobilní telefon. Hodí se to např. v situaci, kdy odjíždíte na dovolenou nebo jinam na delší čas.

instalatérský hasák

Skryté úniky vody

Mnohem obtížnější je to s úniky vody ve zdivu. Tam dochází k typickým situacím, kdy se unikající voda šíří všemi směry, a pokud zrovna nezachytíte počátek defektu, což je velmi málo pravděpodobné, již za několik desítek minut máte mokrou mapu na celé zdi. Odhalit přesné místo problému vizuální cestou je prakticky nemožné a v takové chvíli vás pak může jímat hrůza, co vás čeká – oklepávání omítky, hledání praskliny v potrubí, stavební sutiny po celém domě a mnoho hodin stráveného času nápravou závady.

Ještě, než se však pustíte do bourání zdiva, zavolejte instalatéry – havarijní servis. Instalatéři dnes mají k dispozici speciální technologie pro vyhledávání úniku vody, např. akustické tyče Hykron a formovací plyn, které odhalí závadu s naprostou přesností, a vám pak odpadnou starosti s bouráním cihel a odstraňováním omítky.

litinové armatury

Nalezení praskliny ve zdi, resp. vyhledávání úniku vody kanalizace-instalateri.cz a vyřešení závady se pak z doby řádově v hodinách a desítkách hodin mění na desítky minut, a pochopitelně se to projeví i po finanční stránce. Jen si představte, co byste dělali, kdybyste měli topení v podlaze a prasklina se objevila někde tam.