Hra na kytaru

Blíží se brněnský Kytarový festival a tak se hodí tento článek určený nemuzikantům, kteří se tam chystají vyrazit a trochu se motivovat. Možná vás jako malé rodiče nutili do lidušky, a tak jste ke hře na hudební nástroje získali odpor, nebo jste si prostě jenom od mala říkali, že nemáte hudební sluch, a tak jste na nějakou hru na nástroj ani nepomysleli. Ani demotivovaní, ani antitalenti by neměli tak snadno lámat hůl. Tento hudební nástroj nejvíce populární ve španělsku, si svou všestranností získá každého, kdo mu dá ze začátku trochu trpělivosti, a věřte, že nad večery u ohně s kytarou není. Ať už je ale vaše motivace jakákoli, zde je pár rad pro lepší začátek:
hra na ulici
·         Nejste-li vlastníkem kytary a rozhodnete se k její koupi, před pořízením dražšího kusu si nejdříve alespoň na měsíc půjčte nějakou kytaru od kamaráda na zkoušku.
·         Promyslete také, jaký typ kytary si koupíte. Pro začátečníky je vhodná akustická kytara dreadnought.
·         Pozorně si projeďte všechny kytarové školy, které jsou ve vašem okolí. Do módy se teď dostávají soukromí učitelé, kteří nabízejí poněkud volnější a zábavnější výuku oproti státním hudebním školám, ty se jak známo věnují především výuce klasické hudby a také vás trochu zahltí teorii, což už je na vaše zvážení, jestli ji někde využijete.
·         Počítejte, že ze začátku vás budou bolet prsty, napuchnou vám a bude chvíli trvat, než ztvrdnou. Křeče v levém zápěstí a namožené svaly v pravé ruce, jsou také běžné. Při pravidelném cvičení ale bolest do měsíce zmizí a akordy už se vám budou držet samy.
s kytarou na kolejích
·         Hraní si rozvrhněte. Pro nejlepší výsledky je dobré si čas tréninku rozvrhnout. Pořádně promyslete, jaké části vám nejdou, a vymezte si na každý problém třeba deset minut denně, nebo si řekněte, kolikrát ho chcete zahrát a pište si čárky. Člověk, co se chce hře na kytaru věnovat aktivně, by měl hrát alespoň hodinu denně.
·         Do hraní se ale přehnaně nenuťte. Snažte se hrát pro radost a nedělat si povinnosti i z koníčků.
Věřím, že si vás hra na kytaru získá. Pozor, dá se na ní vytvořit i docela velká závislost. Jedním z nejrozšířenějších hudebních nástrojů na světě není bezdůvodně. Přeji příjemné chvíle strávené hrou, hodně trpělivosti pro začátek a mnoho úspěchu do budoucna.