Studujte a využívejte slev

Status studenta s sebou přináší řadu nezpochybnitelných výhod, je však zapotřebí o nich vědět a umět je správně využívat. Právě to může být u mnohým kamenem úrazu, kdy nevědomky přichází o hezké finanční částky.
 
Vysoké školy obvykle zvýhodňují své studenty v oblasti stravování, které částečně dotují. Při návštěvách menzy dané univerzity se tak máte možnost kvalitně najíst, a to za výrazně nižší cenu, označovanou jako takzvanou „studentskou“. Zpravidla tak můžete počítat s částkou kolem 50 – 60 korun za hlavní chod, což je při porovnání s dnešními cenami v restauračních zařízení více než výhodné.
pracovní pauza.jpg
 
Stejně je tomu tak i s ubytováním, kdy vysokoškolské koleje představují pravděpodobně nejlevnější možnost bydlení v daném městě. Cena za noc je více než příjemně nastavena. Nemusíte se přitom obávat, že by vám chyběl jakýkoliv základní komfort či služby, spíše naopak. Budete mít možnost vybrat si míru soukromí, potažmo počet spolubydlících, přičemž samozřejmostí bude standardní výbava pokoje či možnost vaření vlastních pokrmů.
 
Velmi užitečná je také možnost využití ubytovacího stipendia. Na to máte nárok na základě vzdálenosti vašeho domova od samotného univerzitního města. Rovněž se bere v potaz délka studia. Splňujete-li tyto požadavky, pak vám budou uhrazeny zhruba dva roční nájmy, což je také znatelná pomoc.
 
Samozřejmostí jsou slevy na cestování, ať se již jedná o městskou hromadnou dopravu či vlakové a autobusové spoje. U městské hromadné dopravy zpravidla postačí zvolit si zlevněné jízdné, přičemž fakt, že na něj máte nárok stvrdíte jakýmkoliv důkazem o tom, že jste studentem. Při pohybu mimo města pak využijete takzvané „žákovské jízdné“. To vám umožní uspořit zhruba 40% z plné ceny. Koupit si jej můžete kupříkladu na vlakových nádražích ČD, přičemž samotné zakoupení a následné stvrzení vás vyjde pouze na několik desítek korun.
zelený vlak.jpg 

Kouzelná zelená karta

 
Rovněž nelze opomíjet ISIC kartu, nástroj každého studenta, který vám otevře nepřeberné možnosti slev, a to zejména při nákupu studijních materiálů, v knihkupectvích, řetězcích rychlého občerstvení či při nákupu vstupného na kulturní akce.